Error
  • JFolder::create: Could not create directory
  • JFolder::create: Could not create directory

وب سایت در حال بروز رسانی می باشد

منافذ باز صورت                                       

منافذ پوست صورت به زبان ساده دود کش پوست هستند بطوریکه چربی هایی که در زیر پوست توسط غدد چربی یا سباسه ترشح میشود از طریق این منافذ ریز به سطح پوست می رسد و علاوه بر تبادل حرارتی باعث مرطوب شدن سطح پوست هم میشود در ضمن این چربی تمام پوسته ها ی صورت والودگی های محیطی مثل دود و گرد وخاک و غبار وو....را در خود حل میکند.

پس معلوم میشود هم غدد سباسه یا چربی برای پوست لازم است و هم این منافذ ریز که سبوم از طریق ان بتواند به سطح پوست برسد لذا شستشوی پوست حداقل روزی دوبار در موارد طبیعی ( پوست نرمال ) لازم است تا ترکیب سبوم و پوسته ها و الودگی های محیطی از پوست شستشو وبرداشته شود .

حال مشکل منافذ صورت چیست ؟ مشکل مواقعی است که این منافذ خیلی باز میشوند واز لحاظ ظاهری ( ظاهر و نمای سطح پوست شخص ) برای این اشخاص مشکل ایجاد میکند

علل منافذ خیلی باز ؟ اولین علت ارث یا ژنتیک است بعضی از افراد بطور سرشتی منافذ بازتری دارند و بخصوص در هنگام بلوغ   به علت تغییرات هورمونی که ترشحات چربی پوست بیشتر میشود این حالت بیشتر بروز میکند ، معمولا هم پوست چرب دارند ولی مواردی هم وجود دارد که پوست شخص خشک است ولی منافذ پوست باز دارند .

دومین علت منافذ کسانی که بیش از حد از کرم های چرب کننده یا کرم پود و سایر مواد ارایشی استفاده میکنند وبه علت اینکه این مواد سطح پوست و منافذ را می بندند سبوم ترشحی پوست نمیتواند از سطح پوست خارج شود لذا منافذ پوست گشاد وباز میشود تا بتواند سبوم زیر پوست را به سطح پوست برساند در خیلی موارد جوش های زیر پوست بصورت اکنه های سرسفید یا سر سیاه هم ایجاد میشود ، لذا در این موارد اکیدا توصییه میشود که کم از انواع کرم های ارایشی و چرب کننده استفاده کنند و اگر نیاز دارند از کرم های ارایشی مناسب و بدون چربی( انهم گاها نه خیلی زیاد ) استفاده کنند . در کسانی هم که پوست خشک دارند یا کرم پودر خوب روی پوست نمیشیند میتوانند زیر ان کرم مرطوب کننده کم چرب استفاده کنند ، تجربه نشان داده کسانی که زیاد از کرم های ارایشی استفاده میکنند و در تمام ساعات روز روی پوستشان کرم پودر یا پن کک و سایر مواد ارایشی هست در دراز مدت منافذ پوستشان بازتر میشود ، لذا کسانی که بطور ذاتی منافذ بازتری دارند خصوصا اگر پوست خیلی چربی هم دارند توصییه میشود اگر کرم پودر یا پن کک هم استفده میکنند از نوع مناسب و سازگار با پوستشان انهم بطور موقت و برای ساعات محدودی باشد نه اینکه صبح تا شب یا روزی چند بار از این مواد ارایشی استفاده کنند

در صورتیکه پوست خشک دارند از مرطوب کننده های سبک و کم چرب استفاده کنند ( نه نوع چرب ) و حتی از ضد افتاب های بدون کرم پودر و فاقد چربی استفاده کنند، در ضمن کسانی که دجار این مشکل هستند وپوست چرب هم دارند حداقل روزی سه بار پوست صورت را با اب وصابون بشویند و بعد از شستشو از تونرهای قابض منافذ ( مارک سینره یا سی گل یا انواع مارک های دیگر تونر مخصوص پوست نرمال ، چرب یا خشک که با نوع پوست فرد سازگار است ) استفاده نمایند

پرسش بعدی اگر همه این کارها را انجام دادند باز مشکل حل نشد چه کنند ؟ علاوه بر اجرای توصیه های قبل از کرم های حاوی اسید میوه AHA ده تا پانزده درصد یک شب درمیان حداقل سه ماه استفده کنند که البته در بعضی افراد موثر است و دربعضی افراد نه تنها موثر نیست بلکه گاها باعث بازتر کردن منافذ هم میشود

اگر با تمام موارد فوق مشکل حل نشد اخرین وبهترین راه لیزر فراکشنال ( ماهی یک بار 4 جلسه ) است ، البته اگر فرد نتواند هزینه های لیزر را بپردازد میتواند میکرودرم ( 3 هفته یک بار ، 6 جلسه ) انجام دهد هر چند تاثیر میکرودرم از لیزر کم تر است ولی بعد از لیزر میکرودرم بهترین تاثیر را در جمع کردن منافذ باز دارد ، البته حتی بعد از لیزر یا میکرودرم شخص باید همان توصیه هاییی که گفته شد را اجرا کند

و اما پرسش اخر یا با لیزرمیتوان منافذ صورت را بطور کامل بست ؟ اولا بسته شدن کامل منافذ نه خوب است ونه امکان پذیر ، در واقع میتوان گفت لیزر باعث جمع شدن منافذ باز میشود ولی میزان جمع شدن ( درصد بهبودی ) در افراد مختلف متفاوت است در بعضی افراد رضایت نسبی و متوسط دارند ( 50 در صد اثر ) و دربضی افراد رضایت مندی بالاتری دارند ( 70 تا 80 درصد تاثیر                                                   

ميکرودرم ابریژن
 
ميکرودرم ابریژن نوعی پوست کندن مکانيکال است. ميکرودرم ابریژن اولين بار در سال ۵٨٩١ در کشور ایتاليا مورد استفاده قرار گرفت. سپس در بيشتر کشورهای اروپایی به عنوان روش بدون عارضه جوان سازی استفاده شد و بعد از آن در کشورهای آمریکایی نيز مورد استفاده قرار گرفت. در این روش با استفاده از دستگاهی خاص، نوعی کریستال بسيار ظریف از جنس اکسيد آلومينيوم با فشار تنظيم شده ای با سطح پوست در تماس قرار می گيرد و تراش بسيار سطحی در ﻻیه های فوقانی شاخی پوست ایجاد می کند. در ضمن یک مکش نيز روی پوست انجام می شود که باعث جمع شدن کریستالها از سطح پوست و همچنين بهتر شدن جریان خون به منطقه و فعال شدن سلولهای فيبروبﻼست و در نتيجه موجب ترميم طراوت پوست می شود. از ميکرودرم ابریژن می توان برای رفع جای جوش ها استفاده کرد.
فرورفتگی های ناشی از جوشهای قبلی و جای آکنه و جوش با ميکرودرم ابریژن قابل رفع است.
از ميکرودرم ابریژن می توان در درمان جوشگاههای)اسکار( آکنه و آبله مرغان نيز استفاده کرد. جوشگاههای زخم و اسکارها نباید زیاد عميق باشد و اغلب برحسب نوع اسکار و محل و عمق آن به چند جلسه درمان هفتگی نياز دارد

در ترميم جوشگاههای سوختگی نيز می توان از این روش استفاده کرد. از این روش همچنين می توان در درمان چروکهای سطحی و کم عمق پوست استفاده کرد. چند جلسه درمان در این مورد بکار می رود. فواصل درمان را می توان برحسب وضعيت بيمار تغيير داد و از هفته ای یکبار تا دو هفته یک بار فواصل را اضافه کرد. چروکهای خيلی عميق با این روش درمان نمی شوند ولی قوام کلی پوست پس از چند جلسه درمان بهتر خواهد شد و پوست شفاف تر و محکم تر می شود. چون در این روش سایش پوست سطحی است، جوشگاه و تغيير رنگ پوست دیده نمی شود. به همراه این روش می توان از ليزرهای جوان سازی بدون زخم استفاده کرد که نتيجه درمان را خيلی بهتر می کند. لک های پيری و لکهای ناشی از حاملگی نيز با این روش قابل درمان است.

مهمترین اثر ميکرودرم ابریژن کم رنک یا محو کردن لکهای حاملگی است به خصوص اگر هم زمان با آن از داروهای لک بر استفاده شود.
بررسی های اخيری که روی ميکرودرم ابریژن انجام شده نشان دهنده افزایش ٠٢ برابری نفوذ ویتامين C پس از یک جلسه درمان است. این اثر ميکرودرم در لکهایی که قبﻼً با درمانهای ضد لک بهبود نيافته اند مشهودتر است. همچنين در درمان ترکهای پوست در زمان حاملگی یا چاقی و بلوغ می توان از این روش استفاده کرد که البته خيلی خوب به درمان پاسخ نمی دهد. ميکرودرم در باز شدن منافذ پوست که یکی از مشکﻼت عمده در خانم ها و آقایان است مفيد است. پس از چند جلسه درمان، به علت بافت سازی و محکم تر شدن پوست، منافذ پوستی نيز کوچک تر می شود. یکی دیگر از کاربردهای این روش درمان و برطرف کردن جای تاتو و خالکوبی است. خالکوبی های سطحی پوست را می توان با این روش درمان کرد و یا از همراهی این روش با ليزرهای خاص برای پاک کردن تاتوهای بدرنگ شده یا بدفرم استفاده کرد.
روش کار با این دستگاه: در ابتدا پوست تميز و از آرایش و چربی کامﻼً پاک می شود و سپس به مدت ﻻزم برحسب نوع پوست و ضایعه آن از سوی پزشک تعيين می شود، سایش در جهات گوناگون و روی قسمتهای متعدد انجام می شود. زمان ﻻزم حدود ٠٢ تا ٠٣ دقيقه در صورت و ٠٢ دقيقه در گردن است. پس از خاتمه درمان، صورت پاک و شسته می شود. یک کرم قابض مثل اکسيدوزنگ به محل ماليده می شود. به جز مصرف ضد آفتاب مراقبت خاصی پس از درمان ﻻزم نيست و این روش برای افرادی که کار می کنند مناسب است. تعداد درمان برحسب تمایل بيمار متغيير است.
بطور خﻼصه موارد استفاده ميکرودرم ابریژن شامل: ١( جهت شادابی پوست. ٢( برای رفع چين و چروک های ریز و تازه صورت.

٣( برای برطرف کردن مشکﻼت رنگدانه ای مثل کک و مک، کلواسما، مﻼسما، آفتاب سوختگی و آکنه. ۴( برای جذب هرچه بيشتر داروها و ویتامينها به داخل پوست. ۵( برای درمان اسکار و فرورفتگی های جای آکنه . ۶( برطرف کردن تاتو و خالکوبی. ٧( درمان ترکهای پوستی ناشی از چاقی یا حاملگی. برای پاکسازی پوستهای چرب.
موارد منع مصرف ميکرودرم ابریژن: ١( پوستهای فوق العاده خشک. ٢( پوستهای خيلی خيلی تيره. ٣( کسانی که تازه پيلينگ کرده اند. ۴( تﻼنژکتازی. ۵( کسانی که آکنه فعال دارند.

 

 

مراحل رشد مو
رشد مو يك پديده چرخشی بوده و شامل سه مرحله پشت سر هم می باشد:
1) مرحله رشد فعال (آناژن)
شروع رشد مو با مرحله رشد فعال است. اين قسمت طولانی ترين مرحله حيات مو بوده و برای مثال در مورد موی سر 6- 2 سال (متوسط 3 سال) طول می كشد. در اين مرحله مو دائماً بلندتر شده و لذا هر چقدر اين مرحله طولانی تر باشد، طول مو بيشترمی گردد. در حقيقت طول مدت مرحله آناژن مششخص کننده اندازه مو است. علت اينکه موهای بدن، ابرو و مژه از حد مشخصی درازتر نمی شوند کوتاه بودن زمان آناژن در آنها است. در حالت عادی 95- 90 درصد موهای سر در اين مرحله هستند.
2)مرحله استراحت (کاتاژن)
سپس مرحله استراحت رخ می دهد كه در طی آن رشد مو متوقف و سلول ها دچار اضمحلال می گردند. طول اين مرحله در موهای سر 3-2 هفته بوده و حدود 3 درصد موهای سر در اين مرحله قرار دارند.
3) مرحله ريزش (تلوژن)
مرحله پايانی رشد مو، مرحله ريزش آن بوده که در مورد موهای سر 3-2 ماه طول می كشد. حدود 15- 10 درصد موهای سر در اين مرحله قراردارند. در انتهای اين مرحله، مو به شكل گرز درآمده، بتدريج كوتاه شده، به سمت بالا حركت كرده و در نهايت بطور خود بخود و يا در اثر فشار و کشش (مثل شانه زدن و حمام کردن) می ريزد. چون موهايی که در اين مرحله می ريزند دارای يک قسمت گرز مانند در انتهای خود هستند اکثر مردم فکر می کنند که مو با ريشه اش افتاده است درحاليکه اين عقيده صحت ندارد و بخش زنده و زايای مو همچنان در پوست باقی مانده و مو توليد می کند. پس از ريزش موی گرزمانند از محل پيازآن موی جديد شروع به رويش كرده و اين چرخه مرتب تكرار می گردد.

 

 

 

 

 

 

موی گرز مانند در فاز تلوژن