Error
  • JFolder::create: Could not create directory
  • JFolder::create: Could not create directory

Articles

آيا من مي توانم كاشت مو انجام دهم؟

موارد زير را با دقت مطالعه كنيد و ببينيد آيا با اين شرايط شما كانديد مناسبي هستيد؟

الف: تا روز دهم پس از عمل كه بخيه ها برداشته مي شود دلمه هاي كوچكي جلوي سر شما در محل كاشت مو وجود دارد كه به تدريج محو مي شود، تا همين مدت (ده روز) نيز محدوديت هايي در مورد كار سنگين، پوشش مناسب سر (استفاده از كلاه گيس)، شنا رفتن و ... داريد. آيا مي توانيد براي حدود دو هفته اين مشكلات را تحمل كنيد؟

ب: موهاي كاشته شده شما ماه دوم شروع به ريزش مي كند و از ماه سوم به تدريج موهاي جديد ظاهر شده كه در ابتدا نازك و كركي هستند و كم كم ضخيم و متراكم مي شوند و در فاصله 6 تا 12 ماه نتيجه قطعي كاشت مو ظاهر مي شود. پس عمل كاشت مو در موارد اورژانسي مناسب نيست و اگر براي ظاهر جديد عجله داريد (عروسي داريد!) روش ديگري را موقتا انتخاب كنيد و در فرصت مناسب كاشت مو را انجام دهيد.

ج- عمل كاشت مو زايش و افزايش موي جديد نيست بلكه منظم كردن موهاي باقيمانده شما به گونه اي است كه ظاهر شما جوانتر و زيباتر نمايان شود.

با توجه به مقدار ريزش موي سر شما و بانك موي شما (تعداد و تراكم موي پشت سر كه قابل برداشت جهت كاشت مي باشد) بايد ديد چه سطح پوشش و چه تراكم مويي مي توان در شما ايجاد كرد، به خاطر داشته باشيد شما آنقدر مو نداريد كه بتوان هر چيزي را و هر جايي را با آن پوشاند.

به طرح هاي ريزش مو و مقادير تقريبي مورد نياز مو (شكل ذیل) توجه كنيد و ببينيد ريزش موي شما به كدام شكل نزديكتر است.

 

aya1

2000-1500گرافت   1500-1000گرافت  1000-500 گرافت

 

aya2

 حداقل 4000گرافت    حداقل 3000 گرافت   2500-2000 گرافت

به گالري عكس هاي اين سايت و سايت هاي مشابه ايراني و خارجي نيز به دقت نگاه كنيد و در نظر داشته باشيد اين عكس ها انتخاب شده مي باشند و بهترين حالات را نشان مي دهند بنابراين اگرقصد كاشت مو داريد واقع بين باشيد و انتظارات غيرمنطقي از عمل كاشت مو و جراح مورد نظر خود نداشته باشيد.

د- كاشت مو سن خاصي ندارد اما اگر شما خيلي جوان هستيد (زير 25 سال) يا جديدا دچار ريزش موي شديد شده ايد كه هنوز ادامه دارد توصيه مي كنيم فعلا كاشت مو انجام ندهيد زيرا عمل كاشت مو از ريزش موهاي شما جلوگيري نمي كند و ريزش آنها ادامه دارد بنابراين توصيه مي شود تا وقتي كه چهره نسبتا ثابتي پيدا نكرده ايد كاشت مو انجام ندهيد تا بعدا مجبور به پر كردن جاهايي كه بعدا خالي شده است نشويد. در ابتدا، مي بايست علت ريزش موي شما مشخص شده و درمان دارويي جهت قطع ريزش مو شروع شود و در فرصت مناسب كاشت مو انجام دهيد.

 

و – شما مي بايست از نظر بدني، قلبي، ريوي و پوستي سالم باشيد و مشكل حاد يا شديدي نداشته باشيد در ضمن تحمل مدت عمل (6-4 ساعت) را نيز داشته باشيد.

در بعضي از بيماري هاي پوستي نبايد كاشت مو انجام داد، مثلا در  آلوپسي  آره آتا (طاسی منطقه اي و سكه اي) و سابقه اسكار هيپر تروفيك (گوشت اضافي محل زخم).

بيمار دچار ناراحتي قلب و ريه بهتر است كاشت مو انجام ندهد.

در دوره مصرف بعضي از داروها (مثلا وارفارين) كاشت مو نبايد انجام شود.

اين مسائل در مشاوره و ويزيت اوليه بررسي مي شود.

عوارض کاشت مو

کاشت موی طبیعی یک جراحی سبک و سرپایی است و جزء اعمال جراحی کوچک محسوب می شود.چون این کار یک عمل جراحی می باشد می بایست اصول اولیه جراحی رعایت شود.در حد امکان از وسایل یک بار مصرف استریل استفاده شود ووسایل جراحی چند بار مصرف نیز کاملا شستشو داده شده وبا اتوکلاو و فور استریل شود.
دستکشهای مصرفی می بایست استریل بوده و پرسنل اتاق عمل حد اعلای نظافت و استریلیتی را رعایت کنند.در صورت رعایت موارد فوق عمل جراحی پیوند مو یک جراحی کم عارضه و بدون مشکل حادی خواهد بود.

موارد کوچکی در سیر رشد موها وجود دارد که گاه اذیت کننده می باشد اما عارضه محسوب نمی شود و سیر طبیعی عمل پیوند مو می باشد.

مثلا یک ماه بعد از پیوند ، موهای کاشته شده دچار ریزش موقتی می شوند یا در ماه دوم جوشهای ریزی در محل کاشت مو ایجاد می شود که این موارد سیر طبیعی این جراحی می باشد.

قابل ذکر است در صورت عدم رعایت موارد ذکر شده عوارض متعددی مانند: عفونت، خونریزی ، انتقال بیماری های ویروسی مانند:ایدز وهپاتیت ، ریزش دائم موها و نگرفتن پیوندها و سیاه شدن پوست منطقه دهنده و گیرنده پیوند و... جزء عوارض این جراحی می باشد که بر اثر سهل انگاری پرسنل یا عدم تبحر پزشک کاشت مو ایجاد می شود

 

 

تراکم کاشت مو چیست ؟

اکثرمراجعین کاشت مو از ما می پرسند، دکتر چقدر مو لازم دارم؟
جواب این است:خیلی، امامهم این است که شما چقدر مو به ما میدهید.

به عبارتی در کاشت مو مسئله اول و مهم بانک موی بیمار و مقدارمویی است که بیمار در اختیار جراح می گذارد و مقدارطاسی بیمار در درجه دوم میباشد وترکیب این دو(بانک مو+سطح طاسی)و سلیقه بیمار تعیین کننده تراکم کاشت مو می باشد.

منظور از تراکم ، تعداد موی کاشته شده در واحد سطح می باشد.در نژاد ایرانی موهای پشت سر حدود 120 تار مو در سانتیمتر مربع می باشد که تراکم متوسطی می باشد، اما از نظر کاشت مو رسیدن به این تراکم غیر ممکن و غیر منطقی می باشد.

در اکثر مواقع مقدار مویی که بانک موی بیمار به جراح کاشت مو میدهد بسیار کمتر ازمقداری است که مورد نیاز است. بنابراین ما همیشه کمبود مو داریم و مجبور هستیم این کمبود را با فدا کردن مناطقی از سر جبران کنیم ، به عبارتی فعلا در جلسه اول مقداری از مساحت طاسی ترمیم شود ومقداری از سر کاشت نشود (پروتکل اول )، یا تمام سر کاشت شود و تراکم پایین ایجاد شود.

جراح کاشت مو می بایست معادله سه مجهولی بانک مو+سطح طاسی+سلیقه و توقع بیماررا بخوبی درک و حل کند تا نتیجه قابل قبولی ارائه دهد، در اکثر مواقع ما بیشتر موها را درقسمت جلوی سر میگذاریم و حداکثر تراکم را در جلوی سر ایجاد میکنیم وباقی مو را در قسمت های وسط و پشت سر استفاده می کنیم که بالطبع تراکم بالایی نخواهیم داشت.
بنابراین در افرادی که بانک موی ضعیفی دارند:تراکم بالا،کاشت تمام سر،سر پر پشت و... کلماتی غیرمنطقی وغیر قابل دسترس می باشد.

مسئله دوم مشکلات تکنیکی کاشت مو می باشد که رسیدن به تراکم های بالا راغیر ممکن می سازد.به عبارتی در افرادی که سطح طاسی کم است و بانک مو قوی است وما مشکلی از نظر تعداد مو نداریم،سطح پذیرش پوست سر تعیین کننده تراکم می باشد.در بهترین حالات تعداد گرافت های کاشته شده در جلوی سر نمی بایست از 45 گرافت در هر سانتیمتر مربع بیشتر باشد و اگر متوسط گرافت های جلوی سر را 1.5 تار موفرض کنیم حداکثر تعداد تار مو در جلوی سر حدودا 60 تار مودر سانتیمتر مربع میباشد یعنی نصف تراکم موهای طبیعی که این تراکم قابل قبول می باشد،اما اندکی به کم پشتی می زند.

اگر تعدادبیشتری مو در این سطح کاشته شود خطر سیاه شدن پوست سر(نکروز پوست ) و از بین رفتن پوست منطقه کاشت وجود دارد و نه تنها موهای کاشته شده در نمی آید ، بلکه آسیب های جبران ناپذیری به بیمار وارد می شود .

بنابراین دو اصل کلی را در نظر داشته باشید: 

1- اکثرا مقدار مویی که شما به ما می دهید کمتر از مقدار مویی است که لازم دارید بنابراین تراکم بالا بی معنی است.

2- حتی اگر مقدار موی زیادی هم به ما بدهید به دلیل مشکلات تکنیکی ایجاد تراکم های بالا(معادل موی طبیعی) غیر ممکن می باشد.

پس همیشه موی کاشته شده در جلسه اول کاشت مو خود را کم پشت نشان می دهد. اما این امکان وجود دارد در سال های آینده و در جلسات بعدی کاشت مقدار دیگری مو به بعضی از مناطق کاشته شده اضافه کرده و تراکم را بالاتر رساند و حتی به تراکم 100 تار مو در هر سانتیمتر مربع رساند.چقدر مو لازم دارم ؟

جواب این است:خیلی،ولی معمولا مقدار مویی که شما به ما می دهید کمتر از مقدارمویی است که لازم دارید.

معمولا در کاشت مو شمارش بر اساس تار مو انجام نمی شود بلکه بر اساس گرافت انجام میشود.گرافت ها واحدهای خارج شده مو از سر می باشند که هر گرافت شامل 1 تا 4 تار مو می باشد و معمولا در کلینیک های کاشت مو گرافت 3 تار مو محاسبه می شود.
اگر 10 سانتیمتر جلوی سر با تراکم بالا (45 گرافت در هر سانتیمتر مربع) کاشته شود (با فرض اینکه پهنای منطقه کاشت 15 سانتیمتر باشد و 10 سانتیمتر به سمت بالا کاشت شود) در این وسعت حدود 6500 گرافت نیاز می باشد که تازه تراکم آن از تراکم یک سر نرمال پایین تر می باشد.
اما در یک جلسه ترکیبی در بهترین حالت حدود 3000-4000 گرافت بدست جراح می رسد بنابراین با یک محاسبه ساده مشخص شد ما همیشه محدودیت تعداد مو داریم و می بایست جهت این کمبود طرح درست و مناسبی ریخته شود.
به همین دلیل در یک جلسه کاشت مو جراح2-3 سانتیمتر اول خط مو را با تراکم بالا کاشت می کند اما به سرعت تراکم کاشت را پایین می آورد تا مقدار مویی که در اختیار دارد در سطح نسبتا بیشتری بتواند کاشت کند.

عکس های زیر حدود تعداد گرافت مورد نیاز جهت یک کاشت موی با تراکم متوسط را نشان می دهد که جهت محاسبه تعداد موی لازم می توانید تعداد گرافت ها را در عدد 3 ضرب کنید. که معمولا در کلاسهای 5و 6 و7 مقدار موی لازمه را در یک جلسه نمی توان از سر گرفت .یعنی همیشه جراح کاشت مو محدودیت تعداد تار مو دارد و با یک جلسه کاشت مو نمی توان سری پرپشت ایجاد کرد اما می توان بیمار را از طاسی نجات داد و جهت پر پشت کردن می توان در جلسات بعدی اقدام کرد .

طراحی خط مو

 بطورکلی مهمترين قسمت موی سرازنظر علم زيبايی شناسی چهره، خط رويش مو درجلوی سرمی باشد. اين خط اولين قسمتی ازچهره است که درجلوی چشم بيننده به نظرآمده و می تواندنمادی ازسن، زيبايی، جوانی و خوش تيپ بودن وی باشد. اين خط چيزی است که باصطلاح قاب (چهارچوب) صورت را تشکيل داده و لذا اهميت فوق العاده ای درزيبايی چهره بازی می کند. بنابراين بازسازی خط فوق به صورت تا حدامکان طبيعی و متناسب با سن بيمار و با در نظر گرفتن آينده وی، مهمترين بخش کاشت موی طبيعی بوده و بايستی وقت و انرژی زيادی برای آن صرف نمود.

aya3

در صورت صرف وقت و دقت کافی چنين خط موی زيبايی خلق خواهد شد.

 

خط رويش مو درجلوی سر درحقيقت يک نوار به عرض چند ميليمتر بوده که به صورت طبيعی دارای چندمشخصه می باشد:

1) شکل کلی اين خط شبيه حرف M است بدين معنی که درطرفين مقداری تو رفته بوده و در وسط به سمت جلو متمايل است.

2) اين خط درهرقسمت دارای نمای نامنظم و تا حدی زيگزاگ است يعنی يک خط صاف و يک دست نمی باشد.

3) موهای اين نوار بصورت فوليکول های تک مويی و نازک هستند.

4) زاويه خروج موها از پوست درهمه جای اين نوار سی درجه رو به جلو است منتها در قسمت های کناری، موها ضمن حفظ اين زاويه مقداری به طرفين هم متمايل شده اند.

5) درهرقسمت از اين نوار همه موها دارای زاويه يکنواخت بوده و هم جهت می باشند.

تمامی اين موارد بايستی در کاشت مو در اين منطقه حساس رعايت شود در غير اينصورت خط موی جلوی سربه صورت عروسکی درمی آيدکه بسيارزشت و زننده است و ترميم آن هم فوق العاده مشکل و گاهی غيرممکن می باشد.

aya4

خط رويش مو درجلوی سر به صورت طبيعی (بدون کاشت مو)

 aya5

کاشت مو در محل خط رويش موی سربصورت غيرطبيعی

 aya6

 

کاشت مو در محل خط رويش موی سر بصورت طبيعی

 

اکثرافراد طاس دوست دارندکه خط موی جلوی سرشان به اندازه زمانی باشدکه 25-20 ساله بوده اند يعنی زمانی که دچار ريزش مو نشده اند. درحاليکه درطراحی اين خط، سن قبلی شخص درنظرگرفته نشده بلکه سن فعلی وی و همچنين سالهای بعدی عمرشخص در مدنظرقرارگرفته و خط متناسبی برای وی ترسيم می گردد. به همين دليل بعنوان يک اصل کلی خط موی جلوی سر بايستی دربالاترين حد ممکنه (نسبت به سن فرد) قرارگيرد. رعايت اين اصل بخصوص در مورد نواحی کناری خط موی جلوی سراز اهميت زيادی برخورداراست.
اصلاح خط موی جلوی سرکه توسط افرادغيرمتخصص و فاقدصلاحيت لازم طراحی وکاشت شده است فوق العاده مشکل و درخيلی ازموارد غيرممکن است. سخت ترين حالت زمانی است که خط مو را پايين تراز حد عادی آورده اندو اگراين وضعيت باگردکردن بيش ازحد خط نيز همراه باشد (يعنی شکل M رعايت نشده باشد) کاراصلاح به مراتب دشوارتر می گردد. درهرحال بدليل دشواری اصلاح خط موی غيرعادی بهتراست درانتخاب پزشک معالج دقت و وسواس کافی به عمل آيد.

.

 aya7

سیر بعد از عمل

مراجعین محترم کاشت مو همیشه از سیر بعد عمل نگران هستند وسوالات متعددی در این مورد دارند،موارد مهم را به صورت خلاصه در چند زمینه توضیح می دهم: 

الف - عمل کاشت مو عمل جراحی سر پائی با بیحسی موضعی می باشد ، در آخرعمل بیمار کاملا هوشیار است و با پای خودش از کلینیک خارج می شود.( رانندگی ممنوع است! ) سر بیمار پانسمان شده است .فردای روز عمل را در منزل استراحت میکند و روز بعد جهت باز کردن پانسمان به کلینیک مراجعه می کند پانسمان سر باز می شود سر بیمار با آب شهری شستشو داده می شود و بیمار بدون پانسمان در منطقه کاشت از کلینیک خارج می شود و ویزیت بعدی 10 روز آینده ، جهت کشیدن بخیه ها مراجعه می کند.

ب - حال عمومی بیمار از روز بعد از عمل کاملا خوب است و می تواند سر کار حاضر شود (ما یک روز استراحت را توصیه میکنیم ) در تکنیک مورد استفاده ما سر و صورت و چشم های بیمار ورم و کبودی ندارد و بیمار هیچ مشکلی از نظر قیافه بعد از عمل ندارد.

ج - زخمهای جلو و پشت سروقتی پانسمان برداشته شد به سرعت از قرمز به سیاه تغییر رنگ می دهند و نمای موهای کاشته شده نه تنها نمای ناراحت کننده ای نیست بلکه بعلت سیاهی بیش از حد (زخم ها+موها) ماه عسل بیمار کاشت مو می باشد ودر روزهای آینده با ریختن زخمها و دلمه ها تراکم واقعی موهای کاشته شده مشخص می شود.

د - موهای کاشته شده از روز بعد از عمل رشد دارند ، به مدت یک ماه رشد دارند و حدودا یک سانتی متر بلندتر می شوند سپس دچار شوک و ریزش موقتی می شوند و حدود 5/1 ماه بعد از عمل اکثر موها ریخته اند! البته ریشه ها زنده می باشند و از ماه دوم موهای جدید ظاهر میشوند که این موها در ابتدا کرکی و کم پشت هستند و به مرور تراکم و ضخامت ایجاد میشود وپس از 6 تا 12 ماه نتیجه نهایی کاشت مو ظاهر می شود

.

توصيه هاي قبل و بعد از عمل

 

الف: توصيه هاي قبل از عمل:

 

1- براي روز عمل جواب آزمايشات در خواستي را همراه داشته باشيد ، آزمايشات معمول جهت كاشت مو:

CBC diff, ESR, FBS, BUN, CR, SGOT, SGPT, ALK phos

BT, CT, PT, PTT, U/A

HBSAb, HBS Ag, HCVAb,HIVAb

2- روز عمل در ساعت مقرر در كلينيك حاضر شويد در صورتي كه با اتومبيل شخصي مي آييد حتما با همراه آشنا به رانندگي اتومبيل تشريف بياوريد (بعد از جراحي رانندگي ممنوع!)

3-    براي يك هفته قبل و بعد از جراحي مواد زير را مصرف نكنيد:

سيگار، داروهاي مسكن مثل آسپرين، بروفن، مفناميك اسيد، ACA ، ايندومتاسين ،(فقط استامينوفن مي توانيد استفاده كنيد)،  ويتامين  E ، سير و مشروبات الكلي

4- شب قبل از عمل و ترجيحا صبح روز عمل سر خود با شامپو بشوييد (نوع آن مهم نيست)

5- صبح حتماً صبحانه بخوريد، صبحانه كم حجم و مقوي باشد مايعات و چاي زياد استفاده نكنيد.

6- از آوردن زيور آلات اضافي خود داري  فرمائيد. بلافاصله قبل از عمل تمام زيورآلات و اجسام فلزي را درآوريد (ساعت ،انگشتر، گردنبند، گوشواره، دستبند، النگو)

7- خانمهاي محترم با آرايش صورت، ابرو و موي معمول خودشان و در حد امكان سبك مراجعه كنند (تغيير آرايش نداشته باشند)

8- اگر دارويي مصرف مي كنيد، بيماري خاصي داريد يا نكته مهمي را بايد گزارش دهيد حتما به صورت كتبي همراه داشته باشيد و قبل از عمل با جراح خود مطرح نمائيد.

9- اگر ماينوكسيدیل  استفاده مي كنيد از سه روز قبل از عمل مصرف آنرا قطع كنيد.

10-    اگر موهاي شما سفيد است سه روز قبل از عمل آنها را رنگ كنيد.

ب- توصيه هاي بعد از عمل:

 

1- در مصرف داروهاي بعد از عمل دقت فرمائيد. حتما نسخه داروهاي مربوط به جراحي را در روز عمل تهيه فرموده و مصرف نمائيد. آنتي بيوتيك و مسكن تجويزي هر دو را به دقت از ساعت مقرر استفاده نمائيد. حتي اگر درد كم است مسكن را استفاده كنيد (درد باعث بيرون زدن گرافت ها مي شود).

2-بقيه روز عمل و ترجيحا روز بعد ازعمل را در منزل استراحت كنيد. محيط خنك باشد چند شب اول را به صورت نيمه نشسته بخوابيد (دو بالش زير سر بگذاريد)، شب اول از كمپرس يخ استفاده كنيد.

3- روز بعد از عمل جهت ويزيت و شستشوي سر مراجعه داشته باشيد، پانسمان شما باز مي شود و شستشوي سرانجام مي شود و روش صحيح شستشو به شما آموزش داده مي شود.

4- براي يك هفته پس از عمل از مصرف سيگار، داروهاي مسكن (به غير از استامينوفن تجويزي)، آسپرين،ACA، سیر، ويتامين E و مشروبات الكلي پرهيز نمائيد.

5- از حركات شدید كه باعث افزايش فشار سر ميشود پرهیز نمائيد: مانند زور زدن، خم شدن زياد، سرفه شديد، فعاليت شديد بدني.

6- از روز دوم به بعد نيازي به پانسمان نداريد بلكه قرار دادن منطقه كاشت در  معرض هوا و نور خورشيد مفيد است، دلمه هايي در اطراف گرافت ها ظاهر   مي شود، از كندن و دستكاري آنها خودداري كنيد، بعد از حدود 10 روز آنها از بين مي روند، درصورت خارش سر ، داروي ضد خارش استفاده كنيد.

7- استفاده از كلاه گيس هفته اول ممنوع است، هفته دوم هم بهتر است استفاده نشود و در صورت اجبار به صورت نسبي مي توان استفاده كرد (حداكثر 12 ساعت  روزانه)  و از هفته سوم مي توان به صورت آزاد استفاده نمود.

8- ورزش هفته اول ممنوع است، هفته دوم ورزش هاي سبك (غير از شنا) به صورت محدود و از هفته سوم ورزش آزاد است.

-9 برگشت به كار شما مي تواند روز دوم باشد. اما توصيه مي شود در صورت امكان روز دوم و سوم را هم در منزل استراحت كنيد، اگر كار سنگين داريد هفته اول را مرخصي بگيريد و هفته دوم سركار حاضر شويد

سوالات متداول

 

1- آيا واقعا موهايي كه شما مي كاريد دائمي است و ريزش ندارد؟ آيا چند سال آينده نيز نمي ريزند؟

بلي، اين موها دائمي هستند و بعدها نيز ريزش ندارند. اين موها از پشت سرشما برداشته مي شوند كه موهاي پشت سر بدليل عدم وجود گيرنده هاي هورموني مستعد ريزش نيستند و مقاوم هستند و به هرجايي منتقل شوند اين مقاومت را با خود منتقل مي كنند (هر وقت موهاي پشت سر شما ريخت موهاي كاشته شده ما هم مي ريزد!)

2- آيا در محل كاشت موها اسكار و اثر زخم سوراخ ها باقي نمي ماند؟

خير، سوراخ هاي ايجاد شده بسيار ظريف مي باشد و بدون بر جاي گذاشتن اثري (با داشتن يك واحد فوليكولي در خود) بهبود مي يابد. به دست ها و باسن خود نگاه كنيد آيا اثري از محل تزريقات وريدي و عضلاني كه در گذشته انجام داده ايد مي بينيد؟

3- آيا محل سوراخ هاي برداشت مو در روش FIT بدون برجاگذاشتن اسكار و اثري بهبود مي يابد؟

بلي، اين سوراخ ها حدود mm2-1 بيشتر نيست و بخوبي و بدون هيچ اثري ترميم مي شوند.

4- آيا عمل كاشت مو دردناك است؟

خير، اين عمل با روش بيحسي موضعي انجام مي شود و تنها درد بيمار درد تزريق ماده بيحسي در ابتداي عمل مي باشد، در حقيقت ممكن است در بيشتر طول عمل شما درخواب باشيد.

5- آيا جهت كاشت مو، مي بايست تمام موهايم كوتاه يا تراشيده شود؟

خير، در عمل كاشت مو منطقه كاشت مي بايست كوتاه شود و منطقه برداشت مو در حد نياز كوتاه مي شود و معمولا تمام موها كوتاه نمي شود.

در روش FUT  نیازی به کوتاه کردن موها نیست اما در روش  FIT  مخصوصا اگر زیاد باشد تمام یا قسمتی از موها باید کوتاه شود .

6- من گاهي در سر و صورت دچار ريزش مو به صورت لكه هاي پهن مي شوم كه مدتي بعد خوب مي شود. آيا با كاشت مو در اين مناطق مي توانم از اين بيماري براي هميشه راحت شوم؟

خير، اين بيماري به نام آلوپسي آره آتاalopecia areata مي باشد و كاشت مو در آن ممنوع است، درمان آن، درمان طبي دارويي و رفع علت زمينه اي آن مي باشد (رفع استرس، عفونت و ...)

7- ابروهاي من كم پشت است و متراكم نيست، آيا من براي زيباتر كردن ابروها و ايجاد تراكم بالاي ابرو مي توانم كاشت مو انجام دهم؟

خير، كاشت ابرو جهت ايجاد تراكم بالا امكان پذير نيست فقط مي توان مناطقي كه ابرو ريخته مو كاشت يا مناطقي كه مو ندارد ابرو ايجاد كرد (دباله بر) ما ممكن است تراكم ابروي ايجاد شده كمتر از ابروي نرمال باشد.

8- آيا ريش و سبيل كاشته شده نيز قابل اصلاح كردن و تراشيدن مي باشد؟

بلي، ريش و سبيل كاشته شده كاملا طبيعي است وقابل اصلاح آرايش و تراشيدن مي باشد.

9- من بر اثر جراحي زيبائي كشيدن پوست صورت Facelift دچار ريزش مو در محل بخيه ها شده ام، آيا مي توانم در اين مناطق مو بكارم؟

بلي، كاشت مو در اسكار (جوشگاه زخم) امكان پذير مي باشد و يكي از اعمال ترميمي زيبائي مي باشد. كاشت مو در اسكار تكنيك خاصي دارد كه معمولا نتيجه رضايت بخش است.

10- ابروي راست من بر اثر تاتوي نامناسب ريخته و نازكتر از ابروي چپ مي باشد آيا مي توانم كاشت ابرو انجام دهم؟

بلي، كاشت ابرو روي تاتو امكان پذير است و با تكنيك مناسب مي توان دو ابرو را به صورت قرينه ايجاد نمود.

11- من گيج شده ام جهت كاشت مو كدام روش را انتخاب كنم FUT يا FIT، لطفا مرا راهنمايي كنيد.

بهتراست شما خود را جهت انتخاب روش اذيت نكنيد و انتخاب روش ارجح را به عهده جراح خود بگذاريد تا با شرايط شما يكي از دو روش را انتخاب كند اما چند اصل كلي وجود دارد كه ذكر مي شود:

الف- نتايج كاشت مو با FUT بهتراز FIT است.

ب- كاشت مو در خط جلوي سر بهتر است با روش FUT باشد

ج- اگر چند مرحله كاشت مو داريد مرحله اول بهتر است FUT باشد.

د- اگر از جراحي، اتاق عمل و بخيه خيلي ترس و واهمه داريد بهتر است روش FIT انجام شود.

ه- اگرسطح ريزش كم است و تعداد زيادي مو نياز نيست مثلا 500-400 گرافت و كيفيت خوب گرافت ها هم خيلي مهم نيست روش FIT ارجح است.

و- برداشت مو ازبدن (سينه، شكم، زير بغل) با روش FIT انجام مي شود.

ز- اگر براي رسيدن به نتيجه نهايي عجله داريد جلسه اول به روش FUT و  جلسات بعدي با فاصله كم به روش FTI انجام مي شود.

12- فرق كاشت مو با ترميم مو چيست؟ آيا كاشت مو توسط غيرپزشك نيز انجام مي شود؟

كاشت مو يك عمل جراحي مي باشد (hair Restoration surgery) كاشت مو بر دو نوع است.

الف: كاشت موي طبيعي و زنده (hair Transplantation) منظور جابجائي موهاي فرد از جايي به جايي ديگردر بدن خودش مي باشد. اين روش حتما مي بايست توسط پزشك آشنا به اصول جراحي انجام شود.

ب: كاشت موي مصنوعي synthetic hair Restoration

الياف مصنوعي را درپوست سربا وسائل خاصي جا مي دهند كه اين الياف قابل رشد و اصلاح نيست. احتمال ايجاد حساسيت وجود دارد و ساليانه حدود    20-10% ريزش دارد، اين روش نيز مي بايست توسط پزشك يا فرد دوره ديده و آشنا به امور پزشكي انجام شود.

روش هاي ديگر را در ايران اصطلاحا ترميم مو hair repair ميگويند (مؤسسة ترميم موي ...) يعني با موي مصنوعي يا موي طبيعي افراد ديگر با وسائل خاصي قطعه اي حاوي مو براي قسمت طاس سر شما درست مي كنند كه اين قطعه در محل چسبيده مي شود و موهاي زير آن هميشه مي بايست كوتاه نگه داشته شود، اين قطعه به نام hair pieceمعروف است.

و روش استفاده از كلاه گيسهاي آماده و مناسب نيز روش ديگري مي باشد كه مي توان تهيه كرد، دو روش اخير در موسسات و انستيتوهاي زيبائي و ترميم مو استفاده مي گردد و نيازي به تخصص پزشكي ندارد.

13- به چند جلسه عمل احتياج دارم؟

تعداد جلسات عمل به شرايط شما بستگي دارد، اينكه مقدار ريزش سر شما چگونه است، اينكه تراكم مورد نظر براي شما چقدر است، تراكم بانك موي شما چطور است و بسياري مسائل ديگر كه تعيين مي كند آيا يك جلسه لازم است يا بيشتر.

14- در هر جلسه كاشت مو، حداكثر چند گرافت كاشته مي شود؟

معمولا در يك روز كاري حداكثر حدود 2000-1500 گرافت (معادل 4000 تا 5000 تار مو) مي توان برداشت و كاشت نمود.

15- آيا ممكن است كاشت مو باعث آسيب به بقيه موها شود؟

بلي، اگر تكنيك درست استفاده نشود علاوه بر به هدر رفتن موهاي كاشته شده ممكن است موهاي مجاور نيز دچار ريزش شوند.

16- آيا بعد از عمل پانسمان الزامي است؟

نظرات در مورد پانسمان بعد از عمل متفاوت است اما در كلينيك ما بيمار با پانسمان مرخص شده و فردا پانسمان برداشته مي شود.

17- چند روز بعد از عمل مي توان از كلاه گيس استفاده كنم؟

از هفته سوم (روز 15 به بعد) استفاده از كلاه گيس آزاد است گرچه از روز 8 به بعد مي توان به صورت محدود (حداكثر 12 ساعت درروز) كلاه گيس hair piece داشت.

18- جهت كاشت مو چند روز استراحت و مرخصي از محل كار لازم است؟

اگر كار شما سبك باشد فرداي عمل نيز مي توانيد سركار حاضر شويد اما اگر كار سنگين داريد حتما هفته اول را استراحت كنيد.

19- كي مي توانم ورزش كنم؟

ورزش هفته اول ممنوع است هفته دوم ورزش سبك (غير از شنا) و هفته سوم ورزش آزاد است درهر صورت تا مدتي از برخوردهاي شديد به سر جلوگيري كنيد.