Error
  • JFolder::create: Could not create directory
  • JFolder::create: Could not create directory

Articles

کاشت مو چیست ؟
کاشت موی طبیعی یا پیوند موی زنده یک عمل جراحی سرپائی می باشد که در کلینیک انجام می شود .این عمل با بیحسی موضعی انجام می شود.از داروی بیهوشی یا خواب آور استفاده نمی شود.این عمل می بایست در محیط استریل و مناسب جهت جراحی انجام شود . اکثرا در اتاق عمل سرپائی کلینیک انجام می شود .احتیاج به اتاق عمل بیمارستان نیست . اما کلینیک مورد نظر می بایست کاملا مجهز و معتبر باشد
پیوند موی زنده یک عمل جراحی می باشد که روی مو و پوست سر انجام می شود .چنانکه از نام و بطن موضوع ( عمل جراحی ) مشخص می باشد جنبه جراحی کاشت مو مهمترین قسمت کار می باشد از این نظر مناسب ترین فرد برای انجام عمل جراحی پیوند موی زنده متخصص جراح آشنا و ماهر در زمینه کاشت مو می باشد .
چنانکه ذکر شد این عمل جراحی با بیحسی موضعی انجام میشود . کاشت مو یک عمل دردناک نیست ، کلا درد این عمل حدود 4 دقیقه می باشد . 2دقیقه جهت بیحس کردن جلوی سر و 2 دقیقه جهت بیحس کردن پشت سر . پس از آن تمام سر بیحس می شود و بیمار هیچگونه دردی ندارد
در کاشت مو جراح از موهای خود بیمار استفاده می کند و این موها به مناطق کم مو جابجا می شود که معمولا از موهای پشت سر استفاده می شود .در موارد نادری می توان از موهای سینه و پشت نیز استفاده نمود
کاشت مو اضافه کردن مو نیست و فقط جابجا کردن موهای فرد مورد نظر می باشد از این نظر ما همیشه در عمل پیوند مو محدودیت بانک مو داریم و تراکم های بالا در وسعت زیاد قابل انجام نیست

 

kashtmo1

 

موهاي پشت سر انسان نسبت به هورمون هاي مردانگي كه علت اصلي ريزش موي سر هستند مقاوم هستند و به هر جايي هم منتقل شوند اين مقاومت را همراه خود مي برند پس ما اين موها را به مناطقي كه كم مو است منتقل كرده و با شكلي كه مناسب تر است ترتيب و نظم مي دهيم و اين موها دائمي هستند، ريزش ندارند، قابل شستشو، اصلاح و آرايش مي باشند.
در كاشت مو مرحله اول، برداشت مو مي باشد و مرحله دوم كاشتن موهاي برداشت و آماده شده مي باشد.
1- مرحله اول، برداشت مو مي باشد كه به دو روش ذيل انجام مي شود. قابل ذكر است كه هر دو روش نوعي جراحي محسوب مي شود و بهتر است توسط جراح و در مكان مناسب با وسائل استريل (اتاق عمل جراحي) انجام شود.
FUT يا ميكروسرجري (با برش جراحي): باريكه اي از پوست و مو از پشت سر برداشته مي شود و محل آن بخيه مي شود سپس اين باريكه به قطعات كوچكي به نام گرافت Graft
تقسيم مي شود.

 

kashmo2

 

   

FITیا FUE : با ابزاري ظريف قطعات كوچكي از پوست و مو به نام گرافت Graft از پشت سر بيمار برداشته مي شود محل به صورت سوراخ هاي كوچكي باقي مي ماند كه خود بخود بهبود مي يابد.
روش اصلي و استاندارد در كاشت مو، روش FUT است و روش FIT روش فرعي و جانبي محسوب مي شود. جلسه اول كاشت مو بهتر است به روش FUT انجام شود، زيرا اولا" در يك جلسه تعداد بيشتري گرافت بدست مي آيد، ثانياً كيفيت گرافت ها بسيار مناسب تر از روش FIT است و موهاي مناسب جهت خط موي جلوي سرfrontal hairline) ) به روش FUT بدست مي آيد نه FIT ، روش FUT يك خط بخيه ظريف mm 2-1 در پشت سر بجا مي گذارد كه بخوبي زير موها پنهان مي شود و روش FIT كم پشتي نامحسوسي در پشت سر باقي مي گذارد، روشFUT بخيه زدن و بخيه كشيدن لازم دارد. اما روش FIT بدون برش و بخيه است.
چنانكه قبلا گفته شد هر دو روش نوعي جراحي مي باشد و لازم است نكات مهم در مورد يك جراحي شامل مهارت جراح، بيحسي مطمئن، استريل بودن وسائل و امنيت كامل پزشكي مكان جهت موارد اورژانسي در نظر گرفته شود.

 

2- مرحله دوم، كاشت مو مي باشد يعني كاشت گرافت هاي ايجاد شده توسط روش هاي FUT يا FIT ، روش برداشت به هر كدام از دو روش FUT يا FIT انجام شده باشد كاشت آنها تقريبا فرق خاصي ندارد و موها با تكنيك هاي خاص كاشت مو در مناطق دلخواه كاشته مي شوند:

 

kashmo3

 

سوراخ هاي ظريفي در جلوي سر ايجاد شده و گرافت ها در اين سوراخ ها كاشته مي شوند قبل از شروع كاشت مي بايست طرح ريزي مناطق كاشت مو، طراحي خط موي جلوي سر، تراكم مورد نظر، كدام مناطق كاشته شود و كدام مناطق كاشته نشود، جهت، زاويه و مقدار خواب موها و بسياري مسائل تكنيكي ديگر توسط جراح بررسي و تنظيم شود و سپس سوراخ هاي ظريف ايجاد مي شوند و گرافت ها كه بر اساس تعداد موها (تك موئي، دوموئي، سه موئي و ...) تقسيم بندي شده اند تك تك در مناطق تعيين شده و با تكنيك تعيين شده كاشته مي شوند.
پس از اتمام يك جلسه كاشت مو (كه حدود 6-4 ساعت طول مي كشد) پانسمان مناسبي روي سر گذاشته ميشود كه روز بعد برداشته مي شود.
بيمار پس از عمل مرخص مي شود، فردا جهت تعويض پانسمان و ويزيت جراح و شستشوي سر مراجعه مي كند، روز دوم مي تواند حمام برود و روز دهم بخيه ها كشيده مي شود (درروشFUT ).
موهاي كاشته شده به مدت يك ماه رشد مي كنند كه مويد گرفتن پيوندها است سپس درصد زيادي ازآنها درماه دوم شروع به ريزش ميكند اما ريشه موها زنده مي باشد و موهاي جديد ازماه سوم به بعد ظاهر ميشود كه در ابتدا اين موها نازك و كركي شكل است و سپس ضخيم مي شود. نتيجه نهايي عمل كاشت مو پس از 6 تا 12 ماه قابل ارزيابي مي باشد.
دركل بدانيم:
پيوند مو به فرد طاس و كم مو كمك مي كند
چهره بهتري داشته باشد ، اما ممكن است فرد آنقدر مو نداشته باشد
كه بتوان هر جایی را پوشاند!
بخاطر داشته باشيد:
پيوند مو
و، قرار دادن موهاي خود بيمار
با ترتيب و نظم دلخواه ما در مكان دلخواه ما است
و زايش و ايجاد موي جديد نيست

:

کاشت مو به روش fut چیست ؟

روش fut نوع برداشت مو از پشت سر را بیان می کند گر چه fut مخفف اصطلاح follicular unit transplantation به معنی عام کلمه پیوند مو (جدای از تکنیک fit,fut) می باشد اما به صورت غلط عام کلمه fut جهت روش برداشت مو با تکنیک جراحی و بخیه استفاده می شود .

در روش fut باریکه ای از پوست و مو به عرض حدود 2 سانتیمتر وطول 25 سانتیمتر از پشت سر بیمار برداشته می شود سپس پوست پشت سر با اندکی کشش به هم رسانده می شود و با نخ نایلون بخیه می شود و دوازده روز بعد بخیه های پشت سر برداشته می شود گر چه عرض نوار برداشته شده حدود 20 میلیمتر می باشد اما جای بخیه نباید از 4-3 میلیمتر پهن تر باشد و این اسکار بخیه کاملا زیر موها پنهان می شود و دیده نمی شود .
باریکه برداشته شده از پشت سر توسط تکنسین های کاشت مو به قطعات کوچکی به نام گرافت تقسیم می شود که هر گرافت شامل 1 تا 4 تار مو می باشد سپس این گرافت ها در جلوی سر کاشته می شوند .
روش futروش استاندارد برداشت مو در عمل جراحی کاشت موی طبیعی می باشد بیشترین مقدار مو را در یک جلسه کاشت مو می توان برداشت و کاشت نمود .هدر رفتن موها اندک است و بالای 90% موهای برداشته شده می بایست در آینده رشد کند .نسبت به روش fit زیبائی و بازدهی بالاتری دارد اما اندکی سنگین تر از روش fit می باشد .

 

kashmo4

 

kashmo5 


یک عمل جراحی کلاسیک می باشد می بایست حتما توسط یک جراح یا پزشک کاملا آشنا به تکنیک های جراحی انجام شود تا بهترین نتیجه و کمترین صدمه به بیمار را داشته باشیم .
کدام بیمار کاندید مناسب FUT می باشد؟

روش اصلی کاشت مو روش fut می باشد و هر مراجعی که کاندید کاشت مو باشد در صورتی که منعی برای fut نداشته باشد در درجه اول futمناسبتر می باشد .
اما بعضی بیماران کاندیدهای قطعی روش futمی باشند و حیف است روش fut را از دست بدهند .


1-بیمارانی که قسمت جلوی سر خالی شده است و خط موی جلوی سر وجود ندارد مناسبترین کاندیدهای fut می باشند. بدلیل ظرافت های خاصی که در کاشتfut نسبت به fitمیتوان ایجاد نمود،طراحی خط مو و کاشت جلوی سر بهتر است به روش fut انجام شود .

2- اگر در یک جلسه مقدار زیادی مو لازم است معمولا fut بیشتر از fitجواب می دهد .

3-در بیمارانی که بانک موی ضعیف دارند برداشت به روش fut مقدار موی بیشتری نسبت به fitمیدهد .

4-در روشfut تراکم های بالاتری را می توان ایجاد کرد .

5-بیماری که از نظر تراشیدن موها مشکل دارد روش futانجام می شود چون در این روش احتیاجی به تراشیدن موهای پشت سر نیست .
سئوالات متداول در FUT

1.آیا دردFUT بیشتر از FITمی باشد؟ :
در حین عمل درد FITو FUT برابر است و بیمار فقط درد آمپول های بیحسی اولیه را درک می کند و پس از آن متوجه نیست برداشت پشت سر چگونه است دانه دانه FIT یا به صورت باریکه پوست FUT ، یعنی هیچ کدام نباید دردناک باشد .
پس از عمل جراحی شب اول و دوم بعد از عمل درد در محل برداشت در FUTبیشتر از FIT می باشد اما این درد با مسکن ساده ای مانند استامینوفن کدئین به خوبی ساکت شده و بیمار بیشتر از نحوه خوابیدن شاکی است تا درد بعد از عمل در روش FUT !
2.آیا خونریزی روش FUT بیشتر از FIT می باشد ؟
کاملا برعکس می باشد .اگر FUT درست انجام شود مقدار خونریزی در برداشت FUT کمتر از خونریزی در برداشت FIT می باشد .کل زمان برداشتFUT حدود نیم ساعت طول می کشد که در این مدت خونریزی اندکی وجود دارد اما برداشت FIT حداقل3-2ساعت طول می کشد که در این مدت نیز خونریزی مداوم و اندک وجود دارد که در کل خونریزی موقع عمل FIT بیشتر از FUT می باشد ، به شرط آنکه پزشکی که FUT را انجام می دهد در جراحی FUT مهارت های اولیه را داشته باشد .
3.آیا با FUT حرکات گردن دچار مشکل می شود ؟
خیر ، متاسفانه این سوال را اکثرا بیمارانی می پرسند که به مراکز سطح پایین مراجعه قبلی داشته اند و پزشک مربوطه آشنائی به روش FUT ندارد و جهت توجیه عدم انجام FUT مسائلی از این قبیل را ذکر می کند .
FUT اگر درست انجام شود هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و اگر غلط انجام شود اسکار پشت سر پهن می شود ودر هر صورت پوست پشت سر انعطاف دارد و در حرکات گردن هیچ اختلالی ایجاد نمی شود حتی با یک FUT بد !
4.آیا با FUT سطح مودار پشت سر کم می شود ؟
منظور این است که ارتفاع بانک موی پشت سر کمتر می شود مثلا اگرcm 12 پشت سر موی متراکم دارد وبا FUT 2 سانتی متر برداشته شود ارتفاع 10 سانتی متر می شود؟ پاسخ این سوال منفی است . پوست پشت سر به مرور زمان شل می شود و عملا تغییری در ارتفاع پشت سر ایجاد نمی شود یا در حد چند میلیمتر ارتفاع کمتر می شود که محسوس نیست .
5.آیا FUT باعث ریزش سایر موها می شود ؟
اگر تکنیک درست انجام نشود پاسخ مثبت است .اگر عمق برش پشت سر زیاد باشد و به عروق پشت سر آسیب وارد شود خونرسانی کل سر کم می شود و باعث نازک شدن موها و ریزش موهای بیمار می شود { کاشته شده و کاشته نشده }.
6.آیا با FUT چین و چروک صورت کم می شود ؟
پاسخ مثبت است ! این یکی از مزایا ومحاسن FUT می باشد . در حقیقت با کاشت موی FUT شما یک لیفتینگ رایگان صورت و پیشانی نیز انجام داده اید ! برداشت دو سانتی متر از پوست پشت سر باعث ایجاد کشش روی پوست جلوی سر شده و اندکی پیشانی را به سمت بالا می کشد که نتیجه آن کم شدن چین و چروک پیشانی و صافتر شدن پوست پیشانی می باشد .
7.چند بار FUT قابل انجام است ؟
پاسخ بستگی کامل به تکنیک انجام شده و مهارت جراح دارد .اگر FUT با تکنیک درست و توسط یک جراح ماهر انجام شود 4-3 بار امکان انجام FUT با فواصل یک سال وجود دارد که در هر بار جراحی می بایست اسکار سال قبل برداشته شود و یک اسکار تبدیل به دو اسکار نشود .
من از عمل جراحی می ترسم !

در کل بدانید کاشت موی طبیعی سر یک عمل جراحی می باشد و روش های fitوfut تفاوت چندانی ندارند و روش fit گر چه سبک تر می باشد و بخیه زدن و بخیه کشیدن ندارد اما یک روش کاملا جراحی می باشد و در اتاق عمل سرپائی با امکانات کامل یک جراحی می بایست انجام شود .
از نظر سیستم عمل جراحی ، اتاق عمل ،درد موقع عمل ،درد بعد از عمل ،خونریزی موقع عمل ،عوارض بعد از عمل و.......تفاوت های قابل توجهی بین fitو fut وجود ندارد وتنها تفاوت نوع برداشت پوست سر می باشد که در موقع برداشت بیمار هیچ دردی ندارد و اصلا متوجه نیست کدام تکنیک برای او در حال انجام می باشد .
اما در هر صورت در روش fut بخیه زدن و بخیه کشیدن داریم و درد بعد از عمل اندکی بیشتر از fit می باشد .
1. اگر خیلی از جراحی و خون و آمپول می ترسید اصلا کاشت مو انجام ندهید و دور این قضیه را یک خط قرمز بکشید یا در مراکزی که با بیهوشی عمومی انجام می دهند انجام دهید { از نظر اینجانب کاشت مو بدلیل طول عمل طولانی با روش بیهوشی عمومی خیلی مناسب نیست ! }

2. اگر کسی از جراحی و بخیه زدن و بخیه کشیدن می ترسد روش fit را انتخاب کند.ولی بدانید تمام استرس شما چند دقیقه اول عمل می باشد و به سرعت به محیط آشنا شده و ترس عمل از بین می رود.ولی در هر صورت استرس عمل fit کمتر از fut می باشد .
کاشت مو به روش FIT چیست ؟

روش FIT نوع دوم برداشت مو از پشت سر را بیان می کند در برداشت FITسوراخ های کوچکی در پشت سر و کنار سر بیمار ایجاد می شود و فولیکول های مو یا همان گرافت ها به صورت تک تک از پشت سر خارج می شوند و پس از آماده سازی در جلوی سر کاشته می شوند .جهت برداشت مو به روشFITاز ابزار ظریف و تخصصی این کار استفاده می شود و مهارت و تکنیک بالای جراح کاشت مو اثر عمده ای در نتیجه حاصله دارد

kashmo6 

.kashmo7

kashmo8

[h1] 

در این روش بخیه زدن و بخیه کشیدن نداریم از تیغ و برش جراحی خبری نیست و سوراخ های کوچکی در پشت سر بیمار ایجاد می شود که این سوراخ ها خود به خود و بدون به جا گذاشتن اثر مهمی بهبود می یابند و نیاز به هیچ اقدام و مراقبتی بعد از عمل ندارد. روشFIT روش جدیدتر و نوین برداشت و کاشت مو می باشد درد بعد از عمل حداقل است .راحتی و پذیرش بیمار بیشتر از روش استانداردfut می باشد .
روش fitدر همه بیماران قابل انجام نیست و حدود 70% بیماران کاندید مناسب این روش هستند و در عده ای به دلیل فرم موها و فولیکولها در موقع برداشت تعداد زیادی مو هدر می رود بنا بر این هر بیماری کاندید روش fitنیست و اصرار بی مورد جراح یا بیمار به انجامFIT منجر به نتایج نا مطلوب می شود .
دراين روش چون محدوديت طول و عرض محل برداشتن وجود ندارد (در روش FUT در هر مرحله حداكثر باريكه اي به طول ۲٠cm و عرض۱ . ٨cmمي توانيم برداريم كه حدود 1500 گرافت يا 4000 تار مو توليد مي كند)، تعداد مويي كه مي توانيم برداريم تا 10000 تار مو نيز مي رسد (البته در چندين جلسه و نه در يك جلسه ) ، مي توانيم علاوه بر موهاي سر از موهاي بدن (سينه، پشت ،زيربغل) نيز برداشت كنيم .
روشFIT =FUE يك پيشرفت هيجان انگيز درعلم كاشت مو hair Restoration مي باشد و كاشت مو را به عمل جراحي با عوارض كم تبديل كرده است، اينكه اسكار و جوشگاه زخم نداريم براي بيمار و جراح بسيار رضايت بخش است ودوران نقاهت پس از عمل كوتاهتر و راحت تر است. اما هنوز روش (FIT=)FUE كامل نشده است، نياز به مهارت بالاي جراح داردو محدوديت هاي خاصي در برداشت و محل كاشت وجود دارد .

 

پس در انتخاب جراح و بيمار جهت انجام روش

 

kashmo9 

kashmo10


مي بايست دقت بسيار داشت
کاندید مناسب FIT کیست ؟

 

روش fit روش نوین برداشت وکاشت مو می باشد و کم کم در حال باز کردن جایگاه خود می باشد اما هنوز روش اصلی fut می باشد و بیمار در مرحله اول کاندید fut می باشد.ودر درجه دوم و در شرایط خاص fit توصیه می شود. موارد اصلی fit را ذکر می کنم :

 


1.اگر بیمار تمایل به fut ندارد و می خواهد fit انجام دهد و هیچ دلیل منطقی وجود ندارد باز جراح کاشت مو موظف به انجام fit می باشد .

 

2.اگر بیمار از عمل جراحی ،بخیه شدن و بخیه کشیدن هراس دارد می بایست fit انجام داد .

 

3.اگر مقدار کمی مو لازم داریم مثلا برای پوشاندن اسکار عمل قبلی fut یا اسکار ابرو باید fit انجام داد .

 

4.اگر برداشت از بدن انجام می شود باید fit انجام داد .

 

5.اگر بیمار در دسترس ما نیست وبروز عارضه جراحی مشکلات زیادی ایجاد می کند روش سبک تر یعنی fit انتخاب می شود .

 

6.اگر بیمار خیلی زود می خواهد به کار و زندگی عادی برگردد روش fit چون سبک تر است مناسبتر است ،مثلا در ورزشکاران روش fit مناسب تر است .

 

7.اگر به هیچ وجه اسکار پشت سر قابل قبول نیست ویا بیمار گاه گاه باید سرش را بتراشد {هنر پیشه ها} روش fit انتخاب می شود .
در کل اگر شرایط بالا ایجاب نکند که حتما fit انجام شود روش ارجح fut می باشد و اگر بیمار مقدار زیادی مو لازم دارد می بایست روش ترکیبی انجام داد که fitوfut را با هم دارد و معایب و محاسن هر دو باید پذیرفته شود !
FIT از بدن چیست ؟

 

اگر لازم باشد که از موهای بدن استفاده شود فقط با روش fit این برداشت انجام می شود . و معمولا در برداشت موهای مناطق غیر از سر روش fut جائی ندارد .

 

موارد استفاده وضرورت fit از بدن بسیار محدود می باشد و معمولا موقعی است که بانک موی سر بسیار ضعیف و موهای بدن بسیار خوب می باشد .

 

مناطق قابل برداشت موی بدن معمولا سینه ،پشت،زیر بغل و منطقه عانه می باشد .البته موهای بدن کیفیت خوبی جهت برداشت و کاشت ندارند اکثرا گرافت های تک موئی یا حداکثر دو موئی می باشند. در برداشت از بدن سطح وسیعی باید بی حس شود و در این سطح وسیع سوراخ های متعدد ایجاد می شود که غالبا دردناک می باشد ودر انتها تعداد محدودی گرافت{حداکثر تا 500 گرافت} بدست می آید که در مقایسه با گرافت های سر تراکم کمتری ایجاد می کند .
در کل fit از بدن بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد تا جنبه عملی و موارد کاربرد آن بسیار محدود و بازده آن اندک می باشد .
سئوالات متداول در FIT :

 

1.چند بار fit قابل انجام است ؟
بستگی به شدت بر داشت موها و تراکم موهای پشت سر تعداد دفعات برداشتFIT میتواند 3-2 بارباشد .یعنی اگر بیمار تراکم موی خوبی داشته باشد تا سه بار می توان fit کامل انجام داد یعنی مثلا سال اول 2500 گرافت سال دوم حدود 1500 گرافت وسال سوم حدود 1000-700 گرافت از کل سر بیمار برداشت و کاشت نمود .
2.آیا بعد از fit می شود fut کرد؟
بعد از fit می توان در همان منطقه fut کرد اما اگر شدت برداشت fit زیاد بوده باشد این کار منطقی نیست زیرا در قطعه پوستی که با fut برداشته می شود قبلا تعداد زیادی از گرافت ها با fit برداشت شده است و نظم گرافت ها نیز بهم خورده که نتیجه آن هدر رفتن تعدادی از گرافت ها در موقع ریز کردن آنها می باشد مثلا بجای اینکه 2000 گرافت داشته باشیم 1200 گرافت خواهیم داشت. در کل بهتر است در منطقه ای که قبلا fit شده برداشت مجدد از طریق fit انجام شود .
3.آیا fit هیچ اثری در محل برداشت باقی نمی گذارد؟
خیر، fit هم اثر و رد پا پشت سر بیمار بر جای می گذارد ! مناطق برداشت fit به صورت نقطه های کوچک سفید و یک میلیمتری در پشت سر بیمار برجای می ماند که اگر پشت سر اندکی مو داشته باشد کاملا پنهان می باشد اما اگر سر تراشیده شود به صورت نقطه های کوچکی نمایان می شود که بستگی به شدت برداشت fitظاهر تقریبا نرمال یا اندکی ناخوشایند خواهد داشت اما در هر صورت اسکار fit در سر تراشیده معمولا کمتر از اسکار fut مشخص می باشد و با موی کمتری نیز پوشش داده می شود .
4.با هر بار fit چند تار مو می توان برداشت و کاشت؟
در یک سر متوسط با تراکم موی متوسط و بانک موی خوب در جلسه اول 2500-2000 گرافت ،جلسه دوم 1500-1000 گرافت و جلسه سوم 1000-500 میتوان برداشت نمود که جلسات دوم و سوم تعداد گرافت های چند موئی کمتر می شود .

 


روش تركيبى در كاشت موى طبيعى
روش تركيبى ادغام دو روش FUT و FIT است . يعنى با روش FUT حدود 2000-1500 گرافت از طريق برش پشت سر برداشته مى شود و در قسمت جلوى سر كاشته مى شود سپس در روز بعد با روش FIT از اطراف برش و از قسمت هاى كنار سر حدود 2000-1000 گرافت برداشته مى شود و در ادامه و بعد از كاشت FUT يعنى اكثرا در قسمت فرق سركاشته مى شود . به عبارتى با اين روش موهاى بيشترى از پشت سر برداشته می شود و در جلوى سر كاشته می شود . در روش تركيبى سر تراشيده مى شود و اسكار FUT نيز در پشت سر ايجاد مى شود كه البته در زير موها كاملا مخفى خواهد ماند . اما در عوض با اين روش مقدار بيشترى مو نسبت به روش هاى FUT و FIT به تنهائى برداشته و كاشته مى شود . يعنى در يك جلسه دو روزه 3500-2000 گرافت (معادل 9000-6000 تار مو ) برداشته و كاشته مى شود كه مى توان قسمت اعظم سر را پوشش قابل قبولى داد . بنا بر اين :
1 - روش تركيبى در افرادى بكار مى رود كه در يك جلسه مقدار زيادى مو نياز دارند .
2 – در روش تركيبى موها به صورت انتخابى كاشته مى شوند يعنى موهاى با كيفيت خوب ( FUT ) در قسمت مهمتر سر يعنى جلوى سر و موهاى با كيفيت پايين تر در قسمت بالا و پشت سر ( فرق سر ) كاشته مى شوند .
3 – روش تركيبى معمولا دو روز طول مى كشد روز اول FUT و روز دوم FIT و بالطبع هزينه عمل از FUT و FIT به تنهائى بالاتر اما از مجموع دو عمل پايين تر است .
4 – در روش تركيبى چون قسمتى از برداشت مو با تكنيك FIT انجام مى شود تمام سر با ماشين شماره يك كوتاه مى شود .
. اين روش ملاحظات خاصى را لازم دارد تا بهترين نتيجه عايد بيمار شود :

 

الف – تكنيك FUT آن با ظرافت تمام انجام شود تا خط بخيه پهن نشود و در آينده ديده نشود . بدليل آنكه با FIT موهاى اطراف برداشته و تراكم آن كم مى شود خطر ديده شدن خط بخيه در روش تركيبى نسنت به FUT تنها بيشتر است .
ب – برداشت FIT بيمار از منطقه مطمئن و بدون ريزش انجام مى شود تا موها در آينده نزديك دچار ريزش نشود .
پ – به بانك موى بيمار صدمه وارد نشود و بيمار شانس برداشت مجدد از بانك مو را داشته باشد .
ت – در طى دو روز جراحى داروى زياد به بيمار تجويز نشده و خونريزى نيز از حد مجاز بيشتر نشود .
در كل روش تركيبى مى بايست توسط جراح كاشت موئى انجام شود كه در هر دو روش FUT و FIT مهارت بالا و تجربه كافى داشته باشد و در اين صورت بيمار بهترين نتيجه را از كاشت مو دريافت مى كند .

 

کدام بیمار کاشت مو کاندید مناسب روش ترکیبی می باشد ؟

 

بیماری کاندید روش ترکیبی می باشد که

 

اولا : مقدار زیادی مولازم داشته باشد یعنی مقدار موئی که لازم دارد بیش از مقدار موئی باشد که هر کدام از روش های FIT یا FUT به تنهائی به جراح کاشت مو می دهند .

 

ثانیا : در مورد انجام دادن هیچکدام از روش های FIT و FUT هیچ مشکلی نداشته باشد ، مثلا از تراشیدن سر ناراضی نباشد .

 

ثالثا : حداقل بانک موی پشت سر را داشته باشد تا هم بتوان 2 سانتیمتر از پشت سر را برداشت وهم مقداری باقی بماند که بتوان با FIT آنرا برداشت کرد به عبارتی بانک موی پشت سر حداقلcm10-7 باشد .

 

در روش ترکیبی موها تراشیده می شود و زخم عرضی FUT نیز داریم که پنهان شدن این زخم زیر موها شاید تا 15 روز طول بکشد تا موهای تراشیده شده اندکی رشد کنند و اسکار FUT را بتوانند پنهان کنند که در طول این مدت بیماران می توانند از کلاه استفاده کنند .
روش ترکیبی روش مناسبی می باشد بشرط آنکه کاندید آن به خوبی انتخاب شود مثلا برای بیماری که فقط شقیقه ها خالی است روش ترکیبی بی معنی می باشد زیرا هر کدام از دو روش FIT یا FUT به تنهائی همان کار را انجام می دهد. یا بیماری که ارتفاع بانک موی پشت سرحدود 5 سانتی متر میباشد روش ترکیبی فقط بانک موی پشت سر بیمار را خراب می کند و شانس انجام دو FUT با فاصله یک سال را که مناسبترین انتخاب برای این بیماراست را از بیمار می گیرد .
چند بار روش ترکیبی قابل انجام است ؟

 

بستگی به بانک موی بیمار، مهارت جراح کاشت مو و تکنیک بکار رفته در کاشت مو ، روش ترکیبی 3-2 بار قابل انجام می باشد .
در روش ترکیبی مهارت جراح در برداشت fut بسیار مهم می باشد تا اسکار حاصل از روش fut نازک باشد و دفعات بعد نیز بتوان از آن محل برداشت به روش fut انجام داد مراحل عمل به گونه ای انجام می شود که همیشه قطعه برداشته شدهfut قبلا با عمل fit تخریب نشده باشد و حاوی حداکثر مو باشد .

 

برداشت fit نیز می بایست هر بار با دقت بسیار انجام شود تا اولا بانک موی fut بیمار خراب نشود ثانیا مقدار موی بر جای مانده در پشت سر بیمار قدرت پوشاندن اسکار fut را داشته باشد .
در کل تکرار روش ترکیبی فقط توسط یک جراح کاشت موی ماهر و با تکنیک درست امکان پذیر می باشد و در صورت تکرار روش ترکیبی توسط یک پزشک تازه کار قطعا به پشت سر بیمار صدمات جدی وارد خواهد شد .