Error
  • JFolder::create: Could not create directory
  • JFolder::create: Could not create directory

Articles

فیلرها

Filer1

درظرف چند سال گذشته، فيلرهاي قابل جذب عملا رقباي غيرقابل جذب و طولاني اثر خود را از ميدان خارج كرد ه اند و خود تبديل به حاكم بلامنازع عرصه زيبايي شد ه اند. علت اين امر 2  مسئله است:1. تركيبات قابل جذب از مولكول هاي طبيعي بدن ساخته شده اند،بنابراين واكنش غيرمعمول دربدن ايجاد نكرده و چون جسم خارجي نبوده و جذب كامل ميشود،  لذا برخلاف ژ لهاي غيرقابل جذب )كه حاوي آكريليك يا بلورهاي كلسيم هيدروكسي آپاتيت هستند( مانع ازانجام تزريقات يا اعمال جراحي بعدي از ترس عفونت محل نمي شوند.
.2 تركيبات قابل جذب برخلاف تركيبات غيرقابل جذب طولاني اثر،معمولا باعث ايجاد توده ها يا گلوله هاي ريز درمحل تزريق نشده و جابه جا نمي شوند؛ اين امر به خصوص درنواحي پرحركت مثل لب، خط خنده يادورچشم اهميت دارد.
نسل اولیه فیلرهای قابل جذب که در دهه 70 میلادی وارد بازار شدند از کلاژن ساخته شده بودند ، اما دو مشکل عمده داشتند:
•    گاهی باعث واکنش های حساسیتی شدید می شدند ،بنابراین احتیاج به تست اولیه (مثل تست پنی سیلین ) داشتند.
•    ماندگاری بسیار کوتاهی (معمولا 37 ماهه) داشته  و نیاز به حجم قابل توجهی جهت تصحیح محل چین داشتند. نتیجه آن بود که در دهه 80 میلادی مولکول دیگری از بافت همبندی بدن به اسم هیالورونیک اسید به عنوان فیلر وارد عرصه زیبایی شد .البته باید توجه داشت که از سال 1962 اسید هیالورونیک جهت استفاده در چشم  پزشکی  توسط سازمان دارویی امریکا تایید شد و سپس جهت تزریق داخل مفصل در بیماران دچار آرتروز مورد استفاده قرار گرفت که سبب ایجاد لایه های بین دو سطح استخوان و بهبود حرکت مفصل و کاهش درد می شود. در ظرف سال های پس از دهه 80 بسرعت نسل های بعدی هیالورونیک اسید که مولکول های بزرگتری داشته و برخلاف نسلهای قبلی از حیوانات تهیه نمی شوند بلکه در آزمایشگاه ساحته می شدند،وارد بازار شدند که شناخته شده ترین  آنها جوویدرم(
juvederm ) است.در طی این نسلهای مختلف به تدریج مولکول بزرگتر شده و بنابراین ماندگاری بهتری پیدا کرده است و غلظت دارو هم به تدریج بیشتر شده است . در عین حال دارو از شکل ترکیبی حاوی ذرات ریز به سمت یک ترکیب یکنواخت رفته است. به قسمی که این تغییرات به ما اجازه می دهد که در نسل آخر، دارو  را کاملا سطحی تزریق کنیم بدون آنکه از ایجاد گلوله های سطحی نگران باشیم .در عین حال ماندگاری دارو هم به 9 تا 12 ماه افزایش یافته است مزیت دیگر اسید هیالورونیک آنست که مولکول آن یک مولکول قندی است و به مقدار زیاد به خود آب می گیرد لذا حجم ایجاد شده توسط آن بسیار بیشتر از ترکیبات دیگر بوده و باعث طراوت و آبرسانی بهتر به پوست می شود که ابتدا از این مسئله در مزوتراپی استفاده شد ،اما طول اثر آن کوتاه بود (3 ماه).اما اکنون در نسل آخر این ترکیبات مخلوط کردن دارو با گلیسرول سبب افزایش اثر آبرسانی و شاداب سازی آن شده و داروی مزولیس پلاس عملا متفاوت با اختلاف خود به طور وسیعی در حال سلطه بر بازار زیبایی  است.
محل كاربرد تركيبات مختلف اسيد هيالورونيك شامل 3 دسته هستند:
1-پركردن چين ها
2-حجم دادن و بزرگ كردن نواحي مختلف صورت
3-جوان سازي و شاداب سازي پوست
به طور معمول تزريق تركيبات مختلف هيالورونيك اسيد به صورت سرپايي با بي حسي موضعي از طريق ماليدن پماد بي حس كننده، ياتزريق ليدوكائين انجام مي شود. مقدار فيلر تزريق شده و سطحي يا عمقي تزريق شدن آن، بستگي به عمق و محل چين موردنظر دارد. تركيبات هيالورونيك اسيد به علت جذب آب زياد در اطراف خود و افزايش حجم حاصل از اين امر نياز به حجم كمتري از فيلر  براي تصحيح چینها وفرورفتگي ها دارد. *عوارض ناشي از تزريق هيالورونيك اسيد بسيار نادربوده و واكنش هاي حساسيتي به آن كمتر از 10000 / 1ديده مي شود.علت آن است كه ساختمان اين مولكول ميان تمام مهر ه داران يكسانست.  تورم محل تزريق اندك بوده و تنها دربعضي موارد، كبودي محل تزريق ديده مي شود كه ظرف مدت كوتاهي هم از بين مي رود.*طول مدت ماندگاري اين تركيبات بسته به غلظت دارو و بزرگي مولكول، درنسل هاي جديد حدود 9 تا 12 ماه است. *نكته مهم درموردتزريق تركيبات هيالورونيك اسيد، آن است كه اين تركيبات به هيچ وجه اثر مضري بربافت ندارند و حتي برعكس به طور تجربي مشاهده شده كه معمولا پس از جذب فيلر هم چين به شدت اوليه عود نميكند، بلكه به علت بافت سازي ايجاد شده درمحل، معمولا در تزريقات بعدي نتيجه بهتر و بهتر هم مي شود.*درمورد مراقبت هاي بعد از تزريق، توصيه ميشود   12 ساعت آب و 24ساعت تركيبات آرايشي به محل نرسد و تا 2 هفته از گرفتن سونا يا تحت حرارت هاي شديد قرارگرفتن، خودداري شود. استفاده از كمپرس سرد قبل و بعد از تزريق، احتمال كبودي را كمتر ميكند.معمولا در نسل هاي اخير هيالورونيك اسيد، نيازي به مالش محل تزريق نيست.
 *آخرين و جديدترين كاربرد تركيبات هيالورونيك اسيد، كمك به جايگزيني اسيد هيالورونيك از دست رفته پوست، جهت بهبود آب رساني،طراوت و شادابي پوست است كه داروي مزوليس پلاس به طور مشخص وچشمگير، باعث شفافيت و طراوت پوست مي شود.به طور خلاصه به علت عوارض نادر، سازگاري بافتي عمده، نتايج طبيعي،ماندگاري قابل توجه و عدم
 
ممانعت از انجام ساير اعمال زيبايي تركيبات هيالورونيك اسيد تبديل به حاكم بلامنازع عرصه پركننده هاي بافتي شده اند و در این میان داروی جوویدرم (
juvederm )عملا بهترین ترکیب موجود است.شکل زیر درمان خط خنده با فیلر ها را نشان می دهد:

.Filer2

 


(FAT INJECTION)روش ایده ال جوان سازی و ترمیم نقایص بافت نرم

کاربردهای ترزیق چربی چیست؟

جوان سازی به وسیله ی پر کردن گونه ،چین ها،نواحی گیج گاهی و اطراف لب

پر کردن فرورفتگی ها و نا صافی های ناشی از ساکشن قبلی

زخم های فرو رفته (مثلا محل فرورفتگی های جوش های قبلی و زخم های جراحی های قبلی و تصادفات)

پر کردن عدم تقارن صورت ناشی از نقص های مادر زادی یا اکتسابی.
 
2)تفاوت مابین چربی و سایر پر کننده ها (فیلرها یا ژل ها )چیست و آیا نمی توان آنها را به جای هم به کار برد؟
در مواردی که مشکلات بیماربه علت تحلیل نسج زیر پوستی باشد (مثلا در تحلیل نسج چربی در اثر افزایش سن تحلیل عضلات عدم تقارن های نسج نرم بطور مادر زادی یا به دنبال ضربه  و تصادف)بهترین ترکیب چربی است ;زیرا در حجم محدودیتی ندارد˓  قابل تکرار است و نتیجه کاملا طبیعی دارد .اما در مواردی که مشکل بیمار مربوط به خود پوست است و نیاز به تزریق در ضخامت پوست دارد ˓از پر کننده های قابل جذب مثل ژوویدرم یا رستیلن استفاده می کنیم که هر دو تاییدیه سازمان دارویی آمریکا را دارند. گاهی بیمار هم نیاز به تزریق چربی زیر پوست و هم به تزریق پرکننده های قابل جذب در ضخامت پوست دارد.

3)آیا امکان جابه جا شدن  ایجاد ناصافی و یا عفونت در تزریق چربی وجود دارد؟
این عوارض در تزریق چربی معمولا دیده نمی شود و بیشتر در تزریق ژل های غیر قابل جذب به آنها بر می خوریم .

4)طول مدت ماندگاری چربی تزریق شده چقدر است؟آیا نیاز به تکرار دارد؟
در واقع تزریق چربی نوعی پیوند بافت چربی از یک نقطه ی بدن به نقطه ی دیگر است. از سلول هایی که تزریق می کنیم˓ حدود 30 تا 70 درصد آن ها در محل زنده می مانند که این سلول ها می توانند به صورت دائمی باقی بمانند.در مورد تکرار معمولا بیمار 2 یا 3 ماه بعد ویزیت می شود و اگر نیازی به افزایش چربی داشت˓ مجددا تزریق چربی انجام می شود.

5)آیا تزریق چربی باعث بر جستگی غیرعادی  و منظره ی غیر طبیعی نمی شود؟
به هیچ وجه . تزریق چربی نتیجه ای کاملا طبیعی در نگاه و لمس دارد. به طوری که اگر بیننده اطلاعی از تزریق چربی توسط بیمار نداشته باشد˓ قادر به تشخیص آن نخواهد بود.معمولا تزریق چربی پس از 3 تا 6 ماه باعث برجستگی 5-6 میلی متری ناحیه ی تزریق شده می شود.

در میان تمام پر کننده های بافت زیر جلدی چربی کم خطر ترین  مطمئن ترین و ماندگار ترین است .

6)آیا برای نواحی مثل گونه ها یا خط خنده استفاده از پروتز های مختلف بهتر نیست؟
به هیچ وجه.در مورد گونه در بسیاری از موارد ضخامت چربی زیر پوست در حدی کم شده است که اگر پروتزی زیر پوست بگذاریم˓ حدود آن دیده شده و منظره ی غیر طبیعی و استخوانی پیدا می کند. این عارضه را در بسیاری از بیماران پروتزی می توان دید. همچنین در مواردی که عدم تقارن قابل توجهی ما بین دو طرف صورت وجود داشته باشد ˓ایجاد تقارن با استفاده از پروتز گونه ˓کار بسیار مشکلی است. بنابراین در این موارد تزریق چربی با یا بدون استفاده از پروتز گونه روشی انتخابی است. در مورد خط خنده هم عوارض پروتزها به حدی بود که به تدریج مصرف آنها کمتر و کمتر شده است.باید توجه داشت در خط خنده چربی بخش زیر پوستی چین را ترمیم می کند و در ضخامت پوست باید از ژل های قابل جذبی مثل ژوویدرم  استفاده کرد.

7)نقش تزریق چربی  لب ها چیست؟
برای پر کردن نسج نرم اطراف لب ها چربی پرکننده انتخابی است. اما در مورد خود لب ها بسیاری از جراحان معتقد به استفاده از پرکننده های قابل جذب (علی رغم ماندگاری نه ماهه تا یک ساله آنها)هستند˓ چون نتیجه یک دست تر و قابل کنترل تری می دهد.

8)آیا برای تزریق نیازی به بیهوش کردن بیمار وجود دارد؟
به هیچ وجه!و تزریق چربی کاری ساده است که تحت بی حسی موضعی بدون هیچ گونه دردی انجام می شود.

9)آیا طول دوره ی نقاهت پس از تزریق چربی زیاد است؟
خیر. به طور معمول بیمار برای 2 الی 3 روز تورم عمده دارد و پس از آن صورت به سرعت به حالت طبیعی می رود  و در عین حال بیمار محدودیت عمده ای از جهت فعالیت های روزمره ندارد و تنها باید از فعالیت های سنگین پرهیز کند. کبودی هم شایع نیست و اگر پیش بیاید ظرف مدت کوتاهی  بهبود می یابد.

10)آیا بهتر نیست به جای تزریق چربی از عمل کشیدن پوست (لیفت) استفاده کنیم؟
به هیچ وجه. اصولا علت افزایش تزریق چربی در سال های اخیر عوارضی بوده که در اعمال لیفت به علت تحلیل چربی زیر پوستی دیده می شده˓ یعنی بیمار منظره ی کاملا غیر طبیعی پیدا می کرد. بنابراین در حال حاضرتوصیه می شود که اول تزریق چربی انجام شود و سپس در صورت نیاز و وجود پوست شل و اضافه ˓ عمل لیفت صورت گیرد.

برای آگاهی بیشتر از اعمال جراحی زیبایی به گالری سایت  مراجعه نمایید:
 Filer3

امروزه يكي از علل ايجاد تغييرات ناشي از گذرزمان درصورت را تحليل بافتها به خصوص بافت چربي ميدانيم. اين تحليل بافت چربي به خصوص دراطراف چشمهاو گونه ها مشهود است كه نتيجه آن گود رفتن يا پف آلودگي دورچشم است. به نظرميرسد افراد مختلف ژنتيك متفاوتي هم براي تحليل چربي دورچشم دارند و به2 دسته اند: به اين معني كه اگرچه هم چربي دورچشمها و هم چربي گونه ها تحليل ميروند اما اگر چربي گونه بيش تر از چربي دور چشم تحليل رود پلك پايين به نظرپف آلود ميآيد و اگر چربي گونه كمتر از چربي دورچشم تحليل رود دورچشمها گود و فرورفته به نظر ميرسند.

چنانكه درمقالات قبل ذكر شد،برخلاف گذشته كه هم درصورت و هم در دورچشمها معتقد بوديم كه مسئله اصلي شل وا فتاده شدن پوست و تجمع چربيها ست )بنابراين پوست صورت را ميكشيديم (یعنی صورت را لیفت می کردیم) يا بعضي نواحي آن را ساكشن ميكرديم تا چربي به ظاهر اضافي را خارج كنيم يا درمورد چشمها پوست پلكها و چربي زير آن رابر ميداشتيم) ا مابه علت ايجاد عوارض پس از عمل مثل منجمد، كوچك و غيرطبيعي شدن صورت، بيرون زدن استخوان گونه يادرموردچشمهاعوارضي مثل گودرفتن ا طراف چشمها،بازماندن پلك بالا يا پايين و خسته تر و تكيده تربه نظر رسيدن،به تدريج به اين نتيجه رسيده ايم كه درست برخلاف گذشته بايدبه جاي برداشتن پوست و چربي  بالعكس از تزريق چربي استفاده كنيم.
درعين حال تغييراتي كه در تكنيكهاي تزريق چربي به وجود آمده باعث شده چربي ماندگارترين پركننده بافتي باشد كه درصورتي كه بيمار كاهش وزن پيدا نكند سالها نتيجه اي طبيعي وحيرت انگيز خواهد داشت.نكته ديگر آنكه با توجه به ا ين مسئله كه بافت چربي در فرد بالغ حاوي مقدار زيادي سلول بنيادي ا ست تزريق چربي باعث جوا نسازي و ترميم بافت وبهبود كيفيت پوست، جوانسازي پوست و كاهش لكه هاي سطحي ميشود.
ماحصل كلام آنكه:
1 مهمترين عامل مسن به نظر رسيدن فرد، تحليل بافت چربي ا طراف چشمها وگونه هاا ست .2بهترين وطبيعيترين وماندگارترين روش جوانسازي چشمها و گونه ها تزريق چربي بدن خود فرد است كه ظرف يك تا 3 جلسه انجام ميشود..3 درصورتي كه اين تزريق به روش صحيح و توسط جراح باتجربه انجام شود نتيجه غيرقابل رقابت و ماندگارا ست.4 نكته آخر آنكه تزريق چربي به روش بي حسي موضعي و بدون نياز به بيهوشی صورت می گیرد

Filer4