Error
  • JFolder::create: Could not create directory
  • JFolder::create: Could not create directory

Articles

 بوتاکس

(این چین ها چگونه درمان می شوند؟)

botax1
در آمارسال  2007 در آمريكا تعداد تزريق بوتاكس 2 برابر تمامي اعمال جراحي پلاستيك شامل: رينوپلاستي، پروتز سينه، كوچك كردن سينه،  ابدو مينو پلاستي و ليپوساكشن بوده است. در عين حال اظهار نظرهاي ضد و نقيضي در مورد بوتاكس و عوارض آن به طور مرتب مطرح ميشود. مقاله زير ميكوشد به بسياري از اين سوالات پاسخ دهد، بدانيم كه بوتاكس مانند هرداروي ديگري بي ضرر نيست،  اما با توجه به تنوع استفاده از آن جزو كم عارضه ترين داروهاي موجود است و مطمئنا انتخاب دارو و تكنيك مناسب، از بسياري از عوارض جلوگيري ميكند.
1-بوتاكس چيست؟
بوتاكس شكل تغيير يافته سم باكتري كلستريديوم بوتولينوم است. اين باكتري به طور معمول، باعث مسموميت غذايي ميشود،  اما با تغيير ساختمان اين سم، دارويي به نام بوتاكس به دست آمده است كه فوايد دارويي متعدد و روزافزوني دارد. بوتاكس در واقع اسم تجاري اين دارو است كه توسط شركت آلرگان آمريكا  ساخته ميشود . در ساير كشورها اين دارو به اسامي ديگري توليد مي شود كه معتبرترين آنها كه در ايران موجود است،ديسپورت نام دارد كه ساخته شركت ايپسن انگليس و مورد تاييد
FDA است.
2-كاربرد بوتاكس در پوست و زيبايي چيست؟
به طور كلي كاربردهاي بوتاكس را ميتوان به 2دسته زيبايي و درماني تقسيم كرد.
             کاربردهای درمانی.                         
 
        كاربردهاي زيبايي:
 
      ●  رفع چين و چرو كهاي حركتي ،متوقف كردن پيشرفت چروك هاي ثابت مثلا در پيشاني، دور چشم، خط اخم، چينهاي دورلب و چين هاي چانه و گردن.
      ●  بالا بردن ابروها
      ●  بالا بردن گوشه لب ها.
      ● كاهش نمايش لثه هنگام خنديدن.
      ●  بالا بردن نوك بيني                                    
 
3  -طول مدت اثر بوتاكس چقدر است؟
اين مدت در افراد مختلف متفاوت است  و بين چند هفته تا ده ماه متغير است كه متوسط آن 3 ماه است. البته بايد تذكر داد كه از زمان تزريق بوتاكس، تجزيه دارو شروع مي شود وبنابراين به تدريج اثر آن كاهش پيدا ميكند.به اين ترتيب منظور از مدت اثر بوتاكس فاصله بين زمان تزريق تا زمان ختم اثردارو است نه كاهش اثر دارو؛ يعني در انتهاي يك ماه اثر دارواز زمان شروع آن كمتر بوده و پس از 2 ماه كمتراز اثر يك ماه پس از تزريق است.
4- بوتاكس هر چند وقت يكبار بايد تكرار شود؟
بسته به طول مدت اثر آن دارد؛ به اين ترتيب كه اگر در كسي اثر آن كوتاه تر باقي ماند، قاعدتا تزریقات در فواصل كوتا هتر و در مواردي كه اثر دارو طولانيتر مي ماند، فاصله تزريق ها طولاني تر مي ماند بايد توجه داشت  كه چون عضله فلج شده به تدريج لاغر ترمی شود بنابراين پس از مدتي به خصوص در عضلات ظريف پيشاني تاثير دارو طولاني است.
5- تزريق بوتاكس در چه مواردي ممنوع است؟
اگر بيماري سابقه حساسيت مشخص به بوتاكس يا سابقه ی  بيماري هاي عصبي عضلاني مثل مياستني داشته باشد ،همچنين در خانم هاي باردار، در دوران شيردهي، در حضور عفونت فعال در محل تزريق مثل وجود ش باید از فیلرها (ژل ها) استفاده کرد دو نمونه این قضیه را در شکل های 1 و 2 می بینید . در شکل 1 چین  از نوع حرکتی است و با بوتاکس به تنهایی درمان شده است. اما در شکل 2 چین به شکل ثابت موقع آرامش و اخم کردن هم وجود دارد و بنابراین پس از کاهش آن بوسیله تزریق بوتاکس چون بیمار تمایل داشته است چین تا حداکثر ممکن درمان شود، از تزریق فیلر استفاده شده است.
 
 

 botax2

                                                 شکل2                                            شکل1                                      

       پرسش دیگری که بسیاری از مراجعین در ذهن دارند این است که ایا بوتاکس های ساخت چین عوارض  زیاد دارند یا مثلا اثر کمی دارند  ؟        

واقعییت اینست که اکثر بوتاکس هایی که با مارک های مختلف اروپایی مثل کانادایی و غیره وارد میشوند و به اسم بوتاکس غیر چینی وارد و تزریق میشوند واقعییت نداره و درواقع اکثر این بوتاکس ها ساخت چین هستند درست مثل وسائل صوتیوتصویری و پوشاک و....که چین بازار دنیا را قبضه کرده در مورد بوتاکس هم اینچنین است چرا که قیمت دیسپورت انگلیسی یا بوتاکس امریکایی بسیار بالا استاز طرفی مثل تمام کالاهای دارویی و صنعتی چینی که خوب و بد دارند بوتاکس همچنین است بوتاکس های زیادی با مارک های مختلف ( ولی چینی ) وجود دارد که هم تاثیر خوبی دارد و هم عارضه ندارد از طرفی بوتاکس های چینی با کیفییت بد هموارد بازار شده و تزریق میشوند که هم ممکن است اثر کمی داشته باشند هم ممکن است عارضه مثل حساسییت و الرژی زیاد داشته باشند لذا نمی توان گفت که تمام بوتاکس های چینی بد هستند در نتیجه اول صداقت کامل پزشک است که به مراجعه کننده خود حقیقت را بگوید که مثلا بوتاکسی را که تزریق می کند چینی است یا نهو تجربه خود را هم با صداقت بگوید که مثلا طی چند سالی که فلان مارک بوتاکس چینی را زده عارضه ای را ندیده ، دوم اعتماد مراجعه کننده به پزشک خود است اینکه به گفته ها و تجربه های پزشک معالج خود اعتماد کنند ،  درنهایت این مراجعه کننده است که انتخاب می کند که بوتاکس چینی با قیمت ارزانتر را تزریق کند یا مثلا دیسپورت  با قیمت ( حدودا 100 هزار تومان گرانتر ) را تزریق کند ، یقینا  اگربرای مراجعه کننده یقین حاصل شود که تزریق بوتاکس چینی برایشان عارضه ایندارد و همان تاثیر دیسپورت را دارد تمایل دارد همان بوتاکس چینی را تزریق کندچرا که به هر حال تاثیر بوتاکس یا دسپورت کوتاه است و شخص باید سالی دو بارتزریق را تکرار کند ، البته مراجعینی هم هستند که وضع مالی خوبی دارند و این تفاوت قیمت برایشان مهم نیست